Fotogalleri for Gedser Fuglestation

- billeder fra Gedser og omegn


Hjem Login
Albumliste Seneste uploads Seneste kommentarer Mest viste Højeste karakter Mine Favoriter Efter dato Søg
Hjem > Hvepsevåge (Honey Buzzard)

1k. Hvepsevåge (European Honey Buzzard, Pernis apivorus)

Ungfugl (årsunge, 1K). Ungfugle af hvepsevåge forekommer typisk i tre farve dragter. En lys kastanje fase som denne samt en hvid og en mørk fase (se øvrige billeder i galleriet).
En ungfugl af hvepsevåge bestemmes på nogenlunde samme vis som øvrige våger. Dvs. de mangler den distinkte mørke bagvingekant, desuden har de ”bandit” maske ofte synlig, og gul næbrod. Og tæt på ses det mørke øje (modsat musvåge som har lyst øje hos årsunger).
Gedser Odde efterår 2008.
Copyright © Louis A. Hansen.

185H7997_Herring_bil-string.jpg W-t-sea-eagle_by_GertJeppesen.jpg 100_412_Natsvalehale.jpg Hvepsevaage_1K-kastanie3.jpg 185H5962-fiskeorn-underside-possibeadult-male.jpg IMGL6741_to_politikere.jpg IMGL6847_prest_fami.jpg
Giv karakter til denne fil (Ingen stemmer endnu)