Fotogalleri for Gedser Fuglestation

- billeder fra Gedser og omegn


Hjem Login
Albumliste Seneste uploads Seneste kommentarer Mest viste Højeste karakter Mine Favoriter Efter dato Søg
Hjem > Hvepsevåge (Honey Buzzard)

1k. Hvepsevåge (European Honey Buzzard, Pernis apivorus)

Ungfugl (årsunge, 1K). Ungfugle af hvepsevåge forekommer typisk i tre farve dragter. En hvid som denne samt lys kastanje fase samt en mørk fase (se øvrige billeder i galleriet).
En ungfugl af hvepsevåge bestemmes på nogenlunde samme vis som øvrige våger. Dvs. de mangler den distinkte mørke bagvingekant, desuden har de ”bandit” maske ofte synlig, og gul næbrod. Og tæt på ses det mørke øje (modsat musvåge som har lyst øje hos årsunger).
Gedser Odde efterår 2008.
Copyright © Louis A. Hansen.

IMG_6305_PatiC-bat_CN_LahEd.jpg 2015-10-19-havoern-Vesterhave-IMG_1817.jpg 185H5585_ComTreeCreep.jpg 185H5881_BK_2cyFront.jpg IMGA2054-Taarnfalk-ad-han-m.jpg 185H7882-tyrkerdue-bagfra.jpg Rodstjert_091008_01.jpg
Giv karakter til denne fil (Ingen stemmer endnu)