Fotogalleri for Gedser Fuglestation

- billeder fra Gedser og omegn


Hjem Login
Albumliste Seneste uploads Seneste kommentarer Mest viste Højeste karakter Mine Favoriter Efter dato Søg
Hjem > Jernspurv (Dunnock)

Jernspurv (Dunnock, Prunella modularis)

En ringmærket jernspurv der har fundet vej til en have i Gedser By hvor den nyder godt af udlagt frø og havens ellers giftfrie og vilde præg.
Udseende med det grå ansigt i kontrast til den kastanjebrune ryg er klassisk for vores hjemlige jernspurv (der findes flere arter på verdens plan – og f.eks. to arter i Europa).
Denne sitrede meget hurtigt med halen (yngleadfærd?). Der var op til to andre jernspurve sammen med den og disse to sitrede ej med halerne.
Gedser By, 27/04 2009.
Copyright © Louis A. Hansen
NB: kun to tal på fuglens ring kan læses: 49 (kan ej se hvor disse er placeret i ringkoden)

IMGB9984_chaffinch_white-head-feathers.jpg IMGB0329_lark_sky_in_sky.jpg Sortmejse_5-4_lah_edit.jpg 100_6524_gull-mew-3Cy.jpg IMG_3707_gaerdesanger_sideView_fall-migr.jpg 100_4907_skovspurv_ad_feeds_juv.jpg IMGC8613_gulvip_male_longShanks.jpg
Giv karakter til denne fil (Ingen stemmer endnu)