Fotogalleri for Gedser Fuglestation

- billeder fra Gedser og omegn


Hjem Login
Albumliste Seneste uploads Seneste kommentarer Mest viste Højeste karakter Mine Favoriter Efter dato Søg
Hjem > Dværgfalk (Merlin)

1K. Dværgfalk (Merlin, Falco columbarius)

Dværgfalk på syd træk. En hurtigt flyver, der sniger sig over terrænet i sin evige søgen efter bytte. Ved Odden ser vi om efteråret ofte, at et individ bliver et par dage og bruger området som sit revir. Reviret er enten markerne eller havet hvor den flyver ud og henter en sagesløs småfugl som ikke har en chance for at gemme sig i en busk så dvægfalken kan ”blot” udmatte småfuglen for til sidst at sætte kløer i den.
Falk; relativ lille, spidse vinger, generelle indtryk er en meget hurtig brun falk der stryger af sted, undersiden tæt længde plettet i en varm brun chokloade farve. Halen stort set kun af længde med vingens bredde (ved basis), tynd skægstribe.
Kraftige krops striber og blå næbbasis = årsunge.
Gedser Odde den 11/10 2008.
Copyright © Louis A. Hansen

Grasael0152_Eriksen.jpg Robin_song_03-03-2009.mp3 Gedser-8-11-08-(36).jpg IMGB1465_starling_in_nestbox.jpg 100_0594_tornirisk_taraxacum-seed.jpg IMGD4044_Harrier_coll.JPG IMGE0987_H-maage_ad_moult_below.jpg
Giv karakter til denne fil (Ingen stemmer endnu)