Fotogalleri for Gedser Fuglestation

- billeder fra Gedser og omegn


Hjem Login
Albumliste Seneste uploads Seneste kommentarer Mest viste Højeste karakter Mine Favoriter Efter dato Søg
Hjem > 006-Ringmærkning af fugle (Ringing of birds)

Hortulan (Otolan Bunting, Emberiza hortulana)

Hortulan, en ualmindelig fugl i Danmark og er ikke blandt de danske ynglefugle. Den ses eller høres mest på dens forår og efterårstræk gennem landet nord på og syd på - hvor den overvinter helt til Sudan og Etiopien.
Og som ringmærkningsart i Danmarks er den umådelig sjælden og her ved Gedser Fuglestation er det den første! Så Hans Lind der var ståede op før en vis herrer får sko på blev belønnet med denne flotte fugl. En han blandt andet på grund af den megen farve i ansigt (inkl. øjenring) og på brystet. Hans Lind beretter, at det også er en 2K fugl (dvs. født året før foto er taget).
Gedser Fuglestation, 11/05 2009.
Copyright © Gert Jeppesen

Carrion_Crow_1997.jpg Gedser-4-11-07-(5).jpg Gedser-19-11-07-(21).jpg IMGB2859_GBBG_ad_flyby.jpg IMGC4016_varterod.jpg IMGC7656_klyde_coll2.JPG IMGF0366_st_skal_male_takeOff.jpg
Giv karakter til denne fil (Ingen stemmer endnu)