Fotogalleri for Gedser Fuglestation

- billeder fra Gedser og omegn


Hjem Login
Albumliste Seneste uploads Seneste kommentarer Mest viste Højeste karakter Mine Favoriter Efter dato Søg
Hjem > 013-Planter (Plants)

Tigger-Ranunkel (Celery-leaved Buttercup, Ranunculus sceleratus)

Fundet i antal på arealet syd for Gedser Naturskole, hvor der i vinteren 2008-09 er blevet påfyldt jord, der stammer fra Svinehave Voldsted, hvor planten vokser i voldgravene.
Navnet skyldes det faktum, at plantesaften indeholder giftige stoffer, der fremkalder sår og blærer på huden. I gammel tid brugtes planten af tiggere til at få sår på arme og ben, hvilket skulle vække gavmilde folks medlidenhed.
Fundet 7/7 2009 Gedsers sydlige udkant.
Copyright © Hans Lind

Salamander-lille_bugView_apri-2009_lah-edit.jpg Salamander-lille_apri-2009_LAH-edit.jpg IMG_1552_ZebraEdderkop_ildTaege.jpg IMG_6341_gr-irisk-ad_and_1cy_feed.jpg IMGF5151_Gull_little_and_blackh.jpg Kams_brun_GFU-7-06-09-(10)_redigerad-1_edit.jpg Vendehals_behind_GFU-13-08-09-(27)_redigerad-1_lah.jpg
Giv karakter til denne fil (Ingen stemmer endnu)