Fotogalleri for Gedser Fuglestation

- billeder fra Gedser og omegn


Hjem Login
Albumliste Seneste uploads Seneste kommentarer Mest viste Højeste karakter Mine Favoriter Efter dato Søg
Hjem > Kornværling (Corn Bunting)

Kornværling (Corn Bunting, Emberiza calandra)

Kornværlingen er en usædvanlig gæst ved Gedser Odde, men synes at være blevet en gæst vi oftere træffer netop her på Odden. Denne kom trækkende over området og fotografen kaldte på den - og den satte sig i en af buskene!
Den har typiske værling karakter så som det kraftige kegleformede næb. Kornværlingen er ellers en ret neutral udseende fugl men en gråbrun overside i kontrast til den lysere underside – kun dens sang er lidt eksotisk. Her ses det fint stribet øvrebryst parti. Det gullige strøg i ansigtet kunne tyde på at det er en ungfugl.
Gedser Odde, 21/08 2009
Copyright © Louis A. Hansen

IMG_6784_kams_Brown_look_like_honeyguide.jpg 100_0550_sortand_leg_rest.jpg IMGE0987_H-maage_ad_moult_below.jpg IMGE5095_kornvaerling_front.jpg IMGE7840_fj-terne_1cy_wingAbove.jpg IMGF0994_Stente.jpg DSCN1010_rosenstaer-1CY_hidden_.jpg
Giv karakter til denne fil (Ingen stemmer endnu)