Fotogalleri for Gedser Fuglestation

- billeder fra Gedser og omegn


Hjem Login
Albumliste Seneste uploads Seneste kommentarer Mest viste Højeste karakter Mine Favoriter Efter dato Søg
Hjem > Bjergirisk (Twite)

Bjergirisk (Twite, Carduelis flavirostris)

Bjergirisk kan synes utrolig meget ensfarvet og stribet. Dette skyldes at de fleste af dem vi ser nu er unger der endnu ikke har fået de voksnes flotte farver.
Bemærk alligevel; lille trekantet næb og øje i et rundt (stort) hoved, den meget stribede overside og undersidens stribet hoved og bryst. På dette foto er det et individ der har lidt rosa farvet overgump - af de to øverste fugle er det den til højre.
Gedser Odde 20/10 2009
Copyright © Louis A. Hansen

IMGF0994_Stente.jpg IMGF2331_bVip_collage.JPG AA_65021_021_Gr_b_rhone.jpg IMGD6199_ederfugle_sommertrak_tidlig-morgen.jpg IMGF9781_hmaage_skygger_fly.jpg IMGF0342_st_skal_chaseOff.jpg IMGF8985_Smew_flyby.jpg
Giv karakter til denne fil (Ingen stemmer endnu)