Fotogalleri for Gedser Fuglestation

- billeder fra Gedser og omegn


Hjem Login
Albumliste Seneste uploads Seneste kommentarer Mest viste Højeste karakter Mine Favoriter Efter dato Søg
Hjem > Broget Fluesnapper (European Pied Flycatcher)

Hun 2k. Broget Fluesnapper (European Pied Flycatcher, Ficedula hypoleuca)

Fluesnapper - i felten erkendes de oftest som sådanne ved at de sidder let opret på en ydre del af en gren (med fri udflyvnings mulighed). Her sidder de gerne stille i "lange" perioder - for så pludselig at lave en kort udflyvning - her høres tit et "kraftigt" "smak" det er lyden af næbbet der klapper sammen omkring et insekt.
Den broget fluesnapper har formentlig fået sit navn på grund af hannens sort hvid farver. Hunnen her er holdt i grå toner med hvide felter på vingen.
Gedser Fuglestation 05/05 2010
Copyright © Asger Lykkegaard Møldrup

Sjagger_151008_02.JPG IMG_8757_Maniola_jurtina.jpg Aftenpaafugleoeje28_06_2006_014a.jpg IMGF8339_brandmus_poor.jpg IMGQ3862_Ildtaege_warm.jpg IMG_3325_GulVip_megetGul.jpg IMGE6975_LL-kjove-1CY_tekst_lille.jpg