Fotogalleri for Gedser Fuglestation

- billeder fra Gedser og omegn


Hjem Login
Albumliste Seneste uploads Seneste kommentarer Mest viste Højeste karakter Mine Favoriter Efter dato Søg
Hjem > 013-Planter (Plants)

Hulkravet Kodriver (Primula veris, Cowslip)

En af vores dejlige forårsbebudere er Hulkravet Kodriver, der vokser spredt på lidt tørre steder, grøftekanter og overdrev. Vi må ikke forveksle den med "Kragelægger", (Fladkravet Kodriver), der er ret almindelig i frodige skove.
Kragelægger (Falster) og Skadelægger (Lolland) er gamle regionale navne, og de blomstrer, når krager og skader lægger æg: Så er det tid til at få kreaturerne på græs!
Birkemose 27/4 2009
Copyright © Hans Lind

IMG_5112_GJJ_TV_HLI_spurvehog_ringing.jpg ornevaage1.jpg 2010-07-28_libatrix_002b.jpg IMG_3240_netReSite-loft.jpg PibeAnd_Gedser-11-09-08_GJJ_LAHEdt.jpg IMG_5119_GJJ_TV_spurvehog-slippes.jpg IMGR3645_larve_kollesvaerme.jpg
Giv karakter til denne fil (Nuværende stilling : 0.2 / 1 med 1 stemmer)