Fotogalleri for Gedser Fuglestation

- billeder fra Gedser og omegn


Hjem Login
Albumliste Seneste uploads Seneste kommentarer Mest viste Højeste karakter Mine Favoriter Efter dato Søg
Hjem > Storspove (Eurasian Curlew)

1K. Storspove (Eurasian Curlew, Numenius arquata)

Spover kan være meget svære at skelne fra hinanden. Hvis stemmen høres og er lært så er det ej svært - så kan de endda bestemmes på op til en kilometer afstand.
Når de er tæt på kan man tjekke vingeundersiden - er det hvid eller ej?
Her ses den snehvide vinge underside - ergo har vi at gøre med en storspove. Den mindre spove småspoven (lille regnspove) har tætte fine bånd - specielt i armhulen på vingeundersiden.
Tit bruges også næb længden - men når vi ser ungfugle så kan dette ikke bruges da alle spover har meget kortere næb som ungfugl.
Aldersbestemt på næblængden!
Gedser Odde 12/08 2012
Copyright © Louis A. Hansen

Alm-StenPikkFugle-27_Clemmensen_LAHEdt.jpg IMGR9517_ll-whiteThr_uprigh.jpg Gedser-9_11_08-281029.jpg DSC00703_ESisken_PhotoTrap.jpg 185H8968_BHG_ad-wint_full.jpg 185H0889_Rb_shrike1cy_stand.jpg 185H4976_redKite_Flyby.jpg
Giv karakter til denne fil (Ingen stemmer endnu)