Fotogalleri for Gedser Fuglestation

- billeder fra Gedser og omegn


Hjem Login
Albumliste Seneste uploads Seneste kommentarer Mest viste Højeste karakter Mine Favoriter Efter dato Søg
Hjem > 001-Foderbræts og havefugle (Birds at your feeder and in your garden)

Kernebider (Hawfinch, Coccothraustes coccothraustes)

Hvis vi vil have en fuglerig have med mange fugle og mange arter så kan vigtigheden af et blandet foder ikke understreges nok. Her en kernebider, der sidder på foderautomaten medens den behandler et solsikkefrø med næb og tunge.
Kernebider; det relative store næb og den kraftige hals på denne relative lille finkefugl er arts karakteristisk for denne. Denne er en han blandt andet grundet blåviolet kanter på store dækfjer. Ligeledes kan vi se at den er i vinterdragt blandt andet på det elfenbens farvet næb - i yngletiden (vores sommer for denne art) har den meget mørkt næb.
Gedser By, januar 2009.
Copyright © Louis A. Hansen

185H1026_StockDove_smallFlo.jpg 185H0703_GreatSkua.jpg 185H2886_RedKiteMobbed_Crow_Below_FlyBy.JPG Hvidbrynet_071008_01.jpg IMG_0564-Cikoria_Odden.jpg gulirisk_JBR_090508.jpg Spurveh01_GJ_181007.jpg
Giv karakter til denne fil (Ingen stemmer endnu)