Fotogalleri for Gedser Fuglestation

- billeder fra Gedser og omegn


Hjem Login
Albumliste Seneste uploads Seneste kommentarer Mest viste Højeste karakter Mine Favoriter Efter dato Søg
Hjem > Mosehornugle (Short-eared Owl)

Mosehornugle (Short-eared owl) (le hibou des marais)

En ganske stille morgen ved Gedser Odde, hvor der næsten ingen vind var (ingen vind = ingenting). I kombination med disen, der lå tykt over området og gav en sigt på straks under 3 km, var der ikke meget bevægelse.

Men pludselig viste en enkelt vinge sig lige over skråningen på den sydvendte kyst. Var det en ugle eller en kærhøg? Ja, det var kun et millisekund – øjeblikket varede.

Det viste sig at være en mosehornugle, som efter et kort rast på stranden mellem skræntens urter fløj sydpå. De fremtrædende tværbånd på halens overside tyder på, at det er en han, og den generelle tisgule vingeunderside kunne også indikere, at det er en unge fra året før, hvor fotoet blev taget
Gedser Odde 2026-03-08
Copyright © Louis A. Hansen

RT_Fuglekonge.jpg IMG_4411_EuropeanSparrowHawk_Adult_male_Back_owl_eyes-on-nape.JPG ShortearedOwl.jpg IMG_1600_BlueTit_with_Specks_on_bill-base.JPG H85A9996_ReSized.JPG IMG_2559_BohemianWaxwing_2Cy_Possible_male.JPG IMG_4025_FieldFare_beige_FrontBreast.JPG
Giv karakter til denne fil (Ingen stemmer endnu)